ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Російська гордість «Володимир» проти НАТО та України

10 Грудня 2019
Російська гордість «Володимир» проти НАТО та України

Ще на початку 2010-х вважалося, що ймовірність суто танкового двобою з кожним роком зменшуватиметься. Основними цілями танка розглядалися різні противники – піхота, що озброєна протитанковими засобами, легкоброньована техніка, гвинтокрили та навіть бойові літаки. Але час розставив по місцях: танки все частіше сходяться на полі бою, як багато століть назад лицарі, закуті у сталеві обладунки.

Для визначення бойового потенціалу машин, танки постійно порівнюють один з одним. Але слід враховувати, що теоретичні порівняння танків і навіть реальні бойові дії не завжди дають кінцеву відповідь про досконалість конструкції, зброї, системи управління, зв’язку танка тощо. Поряд із технічною досконалістю машини, на перше місце ставлять тактику застосування, підготовку екіпажів, технічне обслуговування, взаємодію підрозділів.

Практика довела: добре навчена досвідчена команда на технічно «слабкому» танку за правильної тактики виходила переможцем у бою проти екіпажів, які мали в розпорядженні сучасну техніку.

Росія постійно нарощує бойовий потенціал. Танки відіграють одну з головних ролей у її військовій доктрині – швидкий злам опору противника, вихід на оперативний простір і захоплення максимальної території.

Український БМ «Оплот» і танк наших американських союзників М1А2 SEP V2 «Абрамс» ГШ РФ розглядає як основну загрозу в протистоянні російському основному танку Т-90А «Владимир». Оскільки машини різні, в одній статті порівнювати всі їхні параметри досить складно, тож обмежимось головним – зброєю та захистом.

БМ «Оплот» прийнятий на озброєння в 2009 році

Озброєння:

БМ «Оплот» озброєний гарматою 125 мм КБА-3, має спарений кулемет КТ 7,62 мм із боєзапасом 1250 набоїв і зенітний кулемет КТ-12,7 мм із трьома сотнями набоїв.

Боєкомплект гармати становить 46 пострілів роздільно-гільзового заряджання, з них 28 розміщені в автоматі заряджання. БМ «Оплот» здатний вести вогонь бронебійно-підкаліберними, кумулятивними, осколково-фугасними снарядами і ПТКР «Комбат» із напівактивною системою управління по лазерному променю.

Танк може використовувати протитанкові боєприпаси:

  • БМ-44У1 з бронепробиттям на дистанції 2000 метрів під прямим кутом 600 мм
  • «Кончар» із бронепробиттям на 2000 метрів під прямим кутом 680 мм
  • «Кончар-2» з бронепробиттям на 2000 метрів під прямим кутом 720 мм
  • 3БК29 з бронепробиттям на 2000 метрів під прямим кутом 700 мм

Скорострільність гармати 8 пострілів за хвилину.

 

Комбат

Протитанкова керована ракета «Комбат» має тандемну бойову частину, призначена для боротьби з танками, гвинтокрилами, укріпленнями та іншими цілями. Бронепробиття складає 750 мм з динамічним захистом, 850 мм без нього.

Маса бойової частини «Комбата» – 9 кг, що удвічі більше, ніж у російської ракети 9М119М «Инвар-М» (4,5 кг), якою озброєний Т-90А «Володимир».

Після пострілу лазерний промінь веде ракету до цілі. Впродовж польоту лазер опромінює не ціль, а ракету. Перенацілення променю відбувається за 0,3 сек. до ураження. На Т-90А «Володимир» для убезпечення від ракет із лазерним наведенням встановлено комплекс «Штора-1», який неспроможний захистити від «Комбату».

Захист:

Танк має комбіновану систему захисту, що включає багатошарову протиснарядну броню, комплекс активного захисту (КАЗ) – «Заслін», вбудований комплекс динамічного захисту (КДЗ) «Дуплет» (Ніж-2) і комплекс оптико-електронної протидії (КОЕП) – «Варта».

Комплекс динамічного захисту «Ніж» в Україні почали розробляти у 1997-му після виникнення проблем з поставками в Пакистан танків Т-80УД, оснащених ДЗ «Контакт-5». Патент належав російському НДІ «Стали», який незадовго до підписання контракту між Україною й Пакистаном отримав міжнародний патент на цю систему динамічного захисту і затребував у заводу ім. Малишева оплату в 55 млн доларів за її використання, що на той час становило близько 10% загальної вартості контракту. У відповідь на «дружній» жест росіян, у Харкові розробили власний комплекс динамічного захисту «Ніж», ефективність якого порівняно з «Контактом-5» зросла у 2,5 рази.

Випробування модульного динамічного захисту «Дуплет» відбувалося шляхом обстрілу танка БМ «Оплот» із застосуванням вітчизняних і зарубіжних бронебійно-підкаліберних снарядів (БПС). Французький снаряд OFL 120F1 танка AMX-56 Leclerс (бронепробиття – 700 мм) випустили з відстані 100 метрів. Після спрацювання «Дуплету» він втратив бойову здатність на 100% і залишив на броні лише вм’ятину глибиною 20 мм.

Випробування виконували багаторазово з аналогічним результатом. Навіть за стрільби з мінімальної дистанції вітчизняним чи зарубіжним БПС не вдалося пробити зовнішню плиту башти «Оплота» й дістатися до пакета комбінованого наповнювача.

 

Т-90А «Владимир» прийнятий на озброєння у 2005 році

Озброєння:

Т-90А «Владимир» озброєний гарматою 125 мм 2А46М2, боєкомплект становить 43 постріли. Має спарений кулемет ПКМБ 7,62 мм із боєзапасом у 2000 набоїв та зенітний кулемет «Корд» 12,7 мм із боєзапасом 300 набоїв.

У боєкомплекті гармати – бронебійні підкаліберні снаряди (3БМ42, 3БМ-48, 3БМ-42М) та комплекс керованого озброєння «Рефлекс-М» з ракетами 9М119М та 9М119М1 «Инвар-М».

У боєкомплекті Т-90 «Володимир» є протитанкові боєприпаси:

  • 3БМ42М «Лекало» з бронепробиттям на 2000 м під прямим кутом 650 мм
  • 3БМ46 «Свинец» з бронепробиттям на 2000 м під прямим кутом 595 мм
  • 3БМ59 «Свинец-1» з бронепробиттям на 2000 м під прямим кутом 650 мм
  • 3БМ60 «Свинец-2» з бронепробиттям на 2000 м під прямим кутом 705 мм.

Скорострільність гармати 6-8 пострілів за хвилину. За високої інтенсивності вогню, після 10-го пострілу снаряди починають падати перед ціллю і правіше. Після охолодження гармати точність повертається. У стрільбі з ходу на швидкості до 40 км/год. по нерухомій цілі з дистанції 2000 м влучання становить 20-30 % (у танків НАТО 85-100% ). В русі пересіченою місцевістю кучність стрільби втрачається через тонкостінну гармату, вібрація якої дестабілізує боєприпаси.

Боєкомплект розташований у бойовому відділенні, від екіпажу не відокремлений.

22 постріли розміщено в автоматі заряджання у центрі машини, інші розташовані навколо по всьому танку включно з баштою. У разі детонації боєкомплекту екіпаж весь гине, а танк відновленню не підлягає.

2016 року в Сирії в районі Алеппо з ПТРК TOW-2A зроблено постріл по Т-90. Ракета уразила лоб башти – в лівий прожектор КОЕП «Штори», пробила його і всю композитну броню. «Штора» не працювала! Один із танкістів устиг залишити танк. Почалась пожежа, на 18 секунді детонували боєприпаси, на 24 секунді зсередини машина вигоріла разом із двома танкістами.

Захист:

Корпус має посилений протимінний захист днища, в районі сидіння механіка-водія встановлено додаткову бронеплиту.

Система захисту складається з багатошарової комбінованої протиснарядної броні, комплексу оптико-електронної активної протидії КОЕП «Штора-1» та комплексу динамічного захисту «Контакт-5».

Ахіллесова п’ята «Штори»

Датчики «Штори» виявляють джерело лазерного випромінювання, попереджують екіпаж, що танк під прицілом і автоматично видають команду на застосування засобів постановки перешкод системам керування зброєю противника – відстрілюють аерозольні гранати й спрацьовують інфрачервоні прожектори. За три секунди гранати створюють аерозольну завісу на відстані 50-70 метрів від танка, яка протидіє лазерному опромінюванню і прикриває танк від навідників противника.

Комплекс нездатний виявляти і протидіяти боєприпасам, оснащеним пасивними інфрачервоними головками самонаведення сучасних ПТРК типу «Javelin», «Spike», «Корсар», «Скіф», «Стугна» й танкових керованих ракет «Комбат», «LAHAT», «Polynege», «KSTAM», «MRM-CE».

Інфрачервоні прожектори «Штори-1» можна знищити автоматною чергою. При пострілі з гармати власного танка комплекс блокується на 12-18 секунд через можливість спрацювання на власні боєприпаси. Ресурс ламп прожекторів всього 50 годин. Комплекс втрачає можливості при потужному вітрові, зливі, снігопаду, піщаних бурях, сильному задимлені. Аерозольна хмара дуже швидко стає прозорою для лазера в умовах вітряної погоди.

 

Контакт-5

Система динамічного захисту 2-го покоління «Контакт-5» розроблена в 1985 році, використовується як додатковий захист до комбінованої броні Т-90А «Володимира». Для американського танкового пострілу М829А4 не становить серйозної перешкоди.

У Росії ходять легенди й вигадки щодо Т-90А та «Абрамса». Росіянам навіюють, що ці танки на ринку зброї є прямими конкурентами, бо мають схожий бойовий потенціал. Так, за об’ємами експортних поставок росіяни не поступаються, а за кількістю проданих танків навіть випереджають США. Але російські танки купують країни з обмеженим фінансовим потенціалом, які в своєму розпорядженні мають непідготовлений персонал, для якого складне сучасне обладнання скоріше тягар, аніж допомога.

Щодо бойового потенціалу та «переваг» над американським танком, є міф «про довгу руку Т-90» завдяки комплексу «Рефлекс-М» з ефективною дальністю стрільби до 5000 м. Начебто цей танк має принципово нові бойові можливості – вигравати бій до входження в зону ефективного вогню танків противника. Російське моделювання зустрічного бою танкових рот (10 Т-90 проти 10 «Абрамсів») показало: починаючи стрільбу керованими ракетами з відстані 5000 метрів, Т-90 встигають до зближення на відстань 2000-2500 м вразити до 60% танків противника.

Залишається тільки порадити росіянам захоплюватись власними віртуальними перемогами й молитися, щоб не зустрітися в реальному бою з «американцем».

 

M1A2 SEP V2 Abrams модернізований варіант 2008 року

Озброєння:

М1А2 SEP V2 Abrams озброєний гарматою 120 мм М256 з боєкомплектом 43 постріли, крупнокаліберним кулеметом М2НВ 12,7 мм і двома кулеметами М240 7,62 мм.

Боєкомплект складається з унітарних пострілів із гільзами, що частково згорають: бронебійно-підкаліберні снаряди М829А3, М829А4, кумулятивні М830, підкаліберні кумулятивно-осколочні М830А1, підкаліберні бетонобойно-фугасні М908, М1028 з кульковими вражаючими елементами.

  • М829А3 з бронепробиттям на 2000 м під прямим кутом 730 мм
  • М829А4 з бронепробиттям на 2000 м під прямим кутом 810 мм

1991 року під час операції «Буря в пустелі» БПС М829А1 пробивали модернізовані іракські Т-72 у лоб навиліт.

Боєкомплект розташований в окремих відсіках, оснащених панелями, які у випадку детонації боєприпасів вибиваються і енергія вибуху виходить назовні. В кормовій ніші башти, відокремленої від бойового відділення бронеперегородкою, є 36 пострілів. Ще 6 – у бронеперегородці між бойовим відділенням і МТО. У разі ураження боєукладки «Абрамс» зберігає здатність рухатись.

Для знищення цілей на великих відстанях у боєкомплект гармати входить унітарний танковий постріл MRM-CE, завдання якому – знищення броньованих цілей, бункерів і укріплень. Оснащений тандемною кумулятивною бойовою частиною й комбінованою головкою самонаведення (ГСН) він призначений для стрільби за межі прямої видимості на відстань до 12 км. Технології, використані в ГСН MRM-CE, отримані в ході розробки ракети РАМ (Precision Attack Missiles – високоточна атакуча ракета) для ракетної установки NLOS-LS (Non Line of Sight – Launch System) та системи наведення ПТРК Javelin. ГСН працює в двох режимах та здатна автоматично переходити з одного режиму супроводження на інший.

На практиці це працює так: оператор або БПЛА в режимі «зміщеного цілевказання» підсвічує лазерним цілевказівником не саму ціль, а область поряд із нею. Сучасні танки обладнані датчиками виявлення лазерного випромінювання. Оскільки підсвічується не сама ціль, ворожі комплекси КАЗ та КОЄП не реагують. ГСН спочатку наводять на лазерну пляму, яка підсвічує ділянку поряд із ціллю, а потім ІЧ-головка з функцією «зміщення», зіставляє отримані зображення з тими, що є у блоці пам’яті й автоматично знаходить необхідну ціль поруч із «плямою».

Щоб принизити можливості американського танка і виправдати колосальні втрати танків Саддама Хусейна, росіяни займались улюбленою справою – підрахунками та створенням легенд. Титуловані експерти заявляли, що під час боїв в Кувейті американські танкісти витрачали на один знищений іракський танк до 40 бронебійно-підкаліберних снарядів. «Точність» підрахунків базується на заяві однієї не названої організації, яка стверджувала, що на терені боїв лишилось кілька десятків тисяч снарядів, що не досягли своєї цілі.

Реалії тих подій виявилися іншими. 3-тя танкова дивізія США за два дні боїв 26-27 лютого 1991 року знищила 374 іракських танки (російського і китайського виробництва) та 404 БМП, використавши 744 снаряди 120-мм калібру та екіпажі БМП «Бредлі» випустили 101 протитанкову ракету.

 

Захист:

Танк має навісний динамічний захист TUSK та комплекс активного захисту Trophy ізраїльської компанії Rafael.

TUSK (Tank Urban Survival Kit) – це засоби додаткового обладнання, що підвищують рівень захисту бортів і корми. Майже по всій довжині танк закривають навісними панелями з встановленими на них блоками динамічного захисту ARAT, а корму прикривають протикумулятивні грати. Також для поліпшення протимінного захисту під днищем встановлюють додаткові панелі комбінованої броні. Всі засоби комплекту TUSK монтують в умовах військової майстерні або навіть екіпажем.

Комплекс активного захисту Trophy захищає Abrams від протитанкових ракет. Спеціальний детектор (РЛС) виявляє й ідентифікує спрямовані на танк ПТКР і реактивні гранати, бортовий комп’ютер прораховує їхню траєкторію польоту й дає команду пристрою, який викидає назустріч перехоплювачі, знищуючи ракету чи гранату перш, ніж вона завдасть удар.

РЛС фірми Elta забезпечує захист у секторі 360° і пов’язана з чотирма антенами, розташованими на передній та кормовій частинах і бортах платформи, а також двох механізмів знищення засобів ураження, розміщених на кожному борту платформи.

 

Висновки

Усі три машини мають класичну компоновку, але різні бойові можливості.

Попри технічну досконалість бойових машин, важливе ставлення держави до своїх танкістів. Для любителів бувати в чужих країнах без віз нагадаємо мовою оригіналу розповідь видатного російського журналіста, публіциста та кінематографа Олександра Невзорова: – Когда я слышу про тайные награды, про тайных героев, я всегда вспоминаю времена, когда мы решили снимать «Чистилище», я ездил по танкоремонтным заводам с тем, чтобы подобрать хорошую фактуру для фильма.  Мне нужны были танки, для того чтобы их сжечь. Причем, мне нужны были нормальные настоящие танки, и как раз мы на одном из танкоремонтных заводов нашли несколько таких танков, они были прямиком из Чечни. И, как я понимаю, их как пригнали, как привезли на танковозах, так бросили на этом заводе, и к ним никто больше не подходил, а мне как раз понравилась их необыкновенная живописность. И вот я вам могу сказать, что, когда я выбрал эти танки, то рабочие под моим руководством начали отдирать задрайки, отдирать люки – и в этих танках были люди. В этих танках были сгоревшие мертвые люди. Там были трупы, которых никто никогда не учитывал, о которых никто никогда не вспомнит, фамилии и имена которых устанавливаются без проблем, но я видел два танка – в одном были сгоревшие, а в другом не сгоревшие. Но подозреваю, что таких танков немало сегодня приходит и с Донбасса по танкоремонтным заводам. Если поискать, то найдем.

Війна не найкращий вид міжнародних стосунків, але багато залежить не тільки від керівництва держави, а й від громадян, панівної ментальності й моральних устоїв.

Кореспондент АрміяInform
Стежте за нами в Instagram
Інфографіка, Озброєння та техніка