ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Під Києвом віднедавна працює ще один Центр, де повертають воїнів із війни

11 Грудня 2019

З 1 жовтня на базі госпіталю  «Лісова поляна» в Пуща-Водиці під Києвом  запрацював Центр психічного здоров’я і реабілітації ветеранів війни. Про перші місяці роботи Центру журналісту АрміяInform розповіла головний лікар лікувальної установи Ксенія Возніцина.

– Такий центр мав би запрацювати ще в 2014 році, коли перші наші бійці отримували контузії, – зазначила в ході розмови Ксенія Борисівна. – Але, як кажуть, краще пізно, ніж ніколи. У нас працюють психотерапевт, лікар-психотерапевт, лікар-психолог, практичні психологи, психолог-супервізор, психіатр. Сьогодні цей реабілітаційний підрозділ слугує не лише на користь наших поранених і травмованих хлопців. Він також є ефективним майданчиком для обміну досвідом і навчання фахівців.

В ці дні, наприклад, в Центрі розпочинається тренінг для психологів обласних госпіталів «Особливості надання психологічної допомоги особам, які пережили полон». Ці люди потребують особливої уваги і наше завдання допомогти їм позбутися того негативу, який вони отримали під час катувань та перебування на підвалах незаконних збройних формувань.

      – За невеликий час роботи Центру доводилось вносити якісь корективи щодо форм і методів реабілітації?

– За два місяці роботи ми зрозуміли, що наша діяльність буде більш ефективною, якщо ми будемо поєднувати психологічну реабілітацію з фізичною. Як невропатолог, бачу, що у багатьох бійців, які перенесли контузію, спостерігаються проблеми з координацією, статикою, порушення, які пов’язані з вестибулярним апаратом.  Наші фізичні терапевти для кожного такого пацієнта розробляють індивідуальну програму відновлення. Плануємо на цій проблемі зробити акцент, тому що постконтузійний стан більш поширений, ніж психологічні розлади, психотравми.

У багатьох хлопців після повернення з війни спостерігаються проблеми з хребтом. Це пов’язано з надмірними перевантаженнями, переохолодженнями, незручного вимушеного положення тіла. Як постконтузійний стан, так і проблеми хребта не лікуються за допомогою якоїсь магічної таблетки чи крапельниці. Лише фізичні вправи над собою під наглядом та за рекомендаціями фахівця можуть принести позитивний результат.

– Яка завантаженість Центру пацієнтами на сьогодні?

– Щомісяця психологічну реабілітацію проходять близько 30-40 ветеранів війни. На жаль, поки що не  можемо надати безкоштовну допомогу родинам ветеранів війни. Але, гадаю, що це питання ми владнаємо. У відповідні документи Міністерством у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України буде внесено зміни і родини учасників бойових дій теж зможуть на безоплатній основі користуватися послугами нашого Центру.

     – Чи можна вже сьогодні говорити про якусь результативність роботи Центру?

– Взагалі надавати психологічну допомогу нашим воїнам я розпочала  з 2014 року, коли працювала на базі Інституті медицини праці імені Кундієва Національної академії медичних наук. Тоді багато фахівців об’єднались з  Кризовим центром медико-психологічної допомоги Інституту психології імені  Костюка і ми почали допомагати пораненим бійцям. Роботи було багато і ми дійшли висновку, що потрібно мати окремий центр з надання комплексної психологічної реабілітації.

Щодо результативності нашої роботи наведу приклад. Сьогодні із словами вдячності телефонував однин з наших пацієнтів Сергій, який перебував на лікуванні у Центрі 21 день. За його словами, у нього з психотерапевтом дуже ефективно пішла робота і він почувається набагато краще. За його словами людина, яка працює з ним, глибоко зрозуміла його проблеми, підібрала до його душі потрібний ключик, завдяки якому у нього з’явились оптимістичні погляди на життя. І цей Сергій з нотками мольби просить мене дозволити йому  ще приїжджати з Білої Церкви до лікаря на сеанси амбулаторно.  Мабуть кращого відгуку про роботу наших фахівців і не наведеш.

Нещодавно під час зустрічі з представниками Міжнародного фонду Девіда Лінча було підписано меморандум, за підсумками якого фахівці цієї організації для зменшення посттравматичного синдрому будуть навчати техніці Трансцендентальної медитації тих, хто побував на війні. Це техніка глибокого відпочинку і саморозслаблення людини, яка допомагає  зменшити симптоми посттравматичного стресового розладу і депресії, знизити безсоння та кров’яний тиск, зменшити частоту паління і споживання алкоголю, а також швидше відновитися після стресу.

Після тренінгів цю методику хлопці зможуть використовувати вдома і  повністю одужати від отриманих психологічних травм. У них нормалізуються сон та зникне потреба у вживанні антидепресантів.

Важливо розповісти і про наше нововведення. Всім відомі так звані «телефони довіри», коли люди телефонують до медичної установи і розповідають про свої проблеми. Ми дослідили, що не всі, хто потребує такої допомоги через свою сором’язливість чи нерішучість,  звертаються до лікарів. За п’ять років у мене та інших медичних працівників зібрана чимала база військовослужбовців, які колись лікувались, але й сьогодні потребують психологічної допомоги. Ми їх обдзвонюємо і питаємо, чи не потрібна якась допомога. Більшість з них дуже раді таким дзвінкам, зізнаються, що приємно, коли про них пам’ятають. Дехто погоджується пройти психологічну реабілітацію і дякують нам.

– Чи можуть до вас в Центр звернутися матері загиблих героїв та вдови?

– Безперечно. До цієї категорії жінок у нас особливе ставлення. Крім стандартних програм психологічної реабілітації для них у нас запроваджена й арт-терапія. Нещодавно громадські активістки провели  майстер-класи зі створення орнаменту для вишиванки.

– А чи приймаєте ви на реабілітацію діючих військовослужбовців, які потребують психологічної допомоги?

      – Наскільки мені відомо в оборонному відомстві є спеціалізований реабілітаційний центр, де проходять психологічну реабілітацію військові Збройних Сил. Ми ж, здебільшого,  займаємось   ветеранами війни з числа добровольців,  мобілізованих, звільнених у запас. Але кілька днів тому до нас було направлено з Головного військового клінічного госпіталю двох хлопців з інвалідністю 2 групи. Тобто, якщо є направлення від командира та медслужби військової частини, то ми таких теж беремо на реабілітацію. Платних послуг ми поки що не надаємо.

– В спілкуванні з журналістами АрміяInform Уповноважений Президента України з питань реабілітації учасників бойових дій на Сході країни Вадим Свириденко зауважив, що госпіталь «Лісова поляна», в якому відкрито Центр, не пристосований для людей з інвалідністю, він не безбар`єрний.

     Так, дійсно це болюча проблема нашої установи. На жаль, поки що фінансування госпіталю нас не задовольняє і ми вимушені шукати додаткові кошти для поліпшення нашої матеріально-технічної бази. Нещодавно відома компанія Intellias провела благодійну акцію серед своїх працівників. Співробітники компанії пожертвували одноденний заробіток на користь нашого  Центру психічного здоров’я і реабілітації ветеранів. Загалом було зібрано 361 216 гривень. Ці кошти підуть на ремонт палат для ветеранів війни.

Що стосується безбар`єрності нашого закладу, то цю проблему теж будемо вирішувати поступово, залучаючи небайдужих бізнесменів та благодійників.

      – Коли була презентація Центру, ветерани афганської війни висловили занепокоєння, що відтепер залишаться без уваги і пріоритет в наданні медичних послуг буде надано учасникам російсько-української війни. Як вдалося уникнути  конфлікту, що назрівав?

      – Коли запрацював Центр, ветерани-«афганці» самі побачили, що ніхто не збирається обмежувати їхні права на лікування та реабілітацію, що вони можуть проходити всі процедури і сеанси без обмежень. Ми нагадали їм, що велика кількість їх побратимів зі зброєю теж відстоювали незалежність Вітчизни на Сході. Близько 200 «афганців» загинули. І учасникам бойових дій немає що ділити. Більше того, в листопаді ми провели захід, присвячений вшануванню пам’яті учасників бойових дій в Афганістані, які в складний для України час, не вагались з вибором, а знову взяли до рук зброю і стали на захист країни. За ініціативи Представника Уповноваженого з прав людини у Верховній Раді України Андрія Мамалиги було засновано Алею Слави і в холі госпіталю були встановлені перші меморіальні портрети «афганців», які загинули  у війні на Сході країни. Таким чином нам вдалося об’єднати ветеранську спільноту.

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
Інтерв`ю