ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Російські інформаційні атаки деморалізують наше суспільство з метою зломити його волю до супротиву – медіаекспертка Любов Цибульська

15 Листопада 2019
Російські інформаційні атаки деморалізують наше суспільство з метою зломити його волю до супротиву – медіаекспертка Любов Цибульська

У ході гібридної війні, яку веде РФ проти України, Кремль через підконтрольні медіа поширює в український інформаційний простір свої наративи, які деморалізують суспільство з метою зломити його волю до супротиву агресії. Дослідження показують, що громадську думку штучно і свідомо поляризують майже в усіх сферах. Мета цієї деструктивної діяльності: посіяти страх, розгубленість, зневіру й ненависть усередині українського суспільства.

Концепт гібридного викривлення й інтерпретації явищ — у дії

Протидія цій загрозі для пересічного громадянина — це інформаційна гігієна та зосередження на здобутках, які Україна досягла з 2013-14 років. Адже, якщо порівняти тодішню ситуацію з теперішньою, то позитивні зміни помітні скрізь. Проте афілійовані з РФ медіа штучно нав’язують суспільству тему «зради». Про це у межах тренінгу NATO Science for Peace and Security Programme «Протидія агентам зброї масового ураження та новітні технології: поглиблений тренінг реагування на виклики у сфері конфлікту та безпеки у східній Україні», який нині триває у Дніпрі, зазначила у виступі заступниця директора Групи аналізу гібридних загроз Українського кризового медіа-центру Любов Цибульська.

За її словами, Український кризовий медіа-центр досліджує пропагандистську й дезінформаційну діяльність, яку в контексті так званої доктрини Герасимова веде Генеральний штаб ЗС РФ. Суть її — в досягненні військово-політичних переваг гібридними методами. Зокрема через інформаційні операції, здійснені з допомогою ЗМІ й соцмереж у всьому світі. Вплив на різні соціальні групи через різні канали комунікації ведеться за допомогою фейків, перекручування фактів, висловлень псевдоекспертів, які укладаються в єдиний концепт викривлення й інтерпретації явищ, подій та тенденцій. Як і специфічне трактування їхнього змісту у вигідному для російської пропагандистської машини контексті.

Яскравим прикладом такої еволюції сенсів є інтерпретація факту збиття російським ЗРК «Бук» малайзійського рейсу МН-17 у небі над Донбасом улітку 2014-го. Спочатку світовій спільноті і внутрішньоросійській аудиторії транслювали тезу, що цивільний літак нібито збив український винищувач. З часом сенс змінився — нині українську сторону обвинувачують у тім, що не закрила свій повітряний простір для міжнародних рейсів, що призвело до катастрофи. Особливістю використання цього прийому є те, що споживач, який піддався впливу маніпулятивної технології, не здатен критично аналізувати наявні факти. Подібна зміна ракурсу висвітлення його зовсім не насторожує. У результаті він беззастережно вірить нав’язаній інтерпретації.

Маніпуляція громадською думкою стосується не тільки військово-політичної чи економічної площини, вона торкається майже всіх сфер життя суспільства, причому не тільки українського. Це робиться, щоб знайти «точки зламу» громадської думки та поляризувати суспільство навколо будь-якої проблематики, що дає широкий простір для подальших маніпуляцій і дезінформації.

Як приклад, учасникам тренінгу, більшість з яких є фахівцями екстреної медицини й студентами-медиками, продемонстровано низку відеосюжетів провідних російських телеканалів щодо проблеми вакцинації. Наратив у всіх повідомленнях такий: людству загрожують епідемії, які охопили світ, особливо Європу. Небезпека вже наблизилася до кордонів РФ. І це невипадково — в сусідніх Грузії й Україні розпочали роботу біолабораторії, що на гроші США розробляють новітні зразки біологічної зброї, яку планують використати для знищення російського населення.

Є ризик лишитися у своїй «бульбашці»

Як зазначає Любов Цибульська, такі меседжі, часто протилежні за змістом і трактуванням, подаються в єдиному комплексі проблематики, спрямовані на сіяння хаосу, розгубленості й невизначеності. Це паралізує волю, унеможливлює критичну оцінку потоку інформації споживачем — ключ до розуміння того, як працює російська пропаганда.

На прохання АрміїInform Любов Цибульська прокоментувала необхідність проведення таких тренінгів і порадила, як протидіяти негативному впливу ворожої інформаційної агресії.

«Дуже рада, що ми сюди приїхали, і вражена рівнем аудиторії, перед якою виступала. Дніпро відчуває на собі всі ці гібридні атаки набагато більше, ніж Київ. Адже це дуже близько до зони бойових дій. Проте і тут важливо все це пояснювати і отримувати зворотній зв’язок. Ми багато працюємо з міжнародними експертами й завжди відчуваємо, що є ризик лишитися у своїй «бульбашці». Нам важливо спілкуватися з різними фахівцями та студентами, робити їх послами цих знань.

Ми бачимо, що вже кілька українських телеканалів напряму транслюють російські наративи і безпосередньо підпорядковані Кремлю. Це дуже велика небезпека, яка призводить до деморалізації суспільства. Адже деморалізоване суспільство нездатне чинити опір. І те, що ми бачимо у наших дослідженнях — рівень негативу в українських новинах зашкалює, — це саме воно і є.

Вихід — говорити про позитивні речі. Рівень «зради» не може бути більшим, ніж здатна змалювати уява.

Ми вистояли, у нас сильна армія, ми змінюємо бізнес-клімат, поступово, часто з великим супротивом державної системи, але він однак змінюється. Порівняно з тими загрозами і ситуацією 2014-го — це просто не порівняти. Все це слід пояснювати.

Країну роблять не чиновники і не державні діячі. Країну робите ви самі. Ви наповнюєте власне життя позитивом — не «зрадою», а гарним спілкуванням і Перемогою», — зазначила Любов Цибульська.

 

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас у Facebook
Мітки:
Публікації