Інформаційне агентство Міністерства оборони України
UA

«Мінсміт» — унікальна операція британських спецслужб

2 Листопада 2019
«Мінсміт» — унікальна операція британських спецслужб

Дезінформація завжди є найважливішою складовою інформаційних операцій. За тисячолітню історію воєн проведено низку блискучих спецоперацій, унаслідок яких було досягнуто неймовірних результатів, що приводили якщо не до поразки, то до значних утрат у ворога.

Одну з таких вдалих операцій розробили спеціалісти британської морської розвідки у 1943 році. Британці мали переконати німецьке командування, що наступ союзників розпочнеться всередині 1943-го на Балканах (насправді все відбулося на Сицилії). Відповідно до плану, у руки німців «випадково» мали потрапити надтаємні документи, згідно з якими союзники планують великий наступ на Балканах. За задумом морських розвідників, у разі успіху німці перекинули б додаткові сили на Балкани із Сицилії, значно послабивши оборону останньої.

Розвідники підготували труп недавно померлого чоловіка, одягнувши його в мундир майора морської піхоти з військовими регаліями, вклавши в кишені документи, театральний квиток, гроші, зокрема дрібні, довідку про лондонську прописку. До руки кайданками прикріпили портфель із «паперами» й особистим листом одного високопоставленого британського офіцера іншому, з таким же високим чином. Документи і лист указували: майор Мартін прямує літаком з Англії у штаб союзників у Північну Африку.

«Майора» помістили в герметичний стальний контейнер і завантажили на британську субмарину «Сераф». Командир човна повідомив команді: у контейнері надсучасне метеорологічне обладнання. 30 квітня 1943 року підводний човен піднявся на поверхню моря біля іспанського міста Уельва. На труп «майора» наділи рятувальний жилет і спустили у воду.

Досить швидко місцеві рибаки виявили труп, про що негайно довідались агенти німецьких спецслужб. Британці негайно офіційно почали вимагати повернути їм бранця.

До того, як іспанці передали «майора» британцям, німці перефотографували вміст портфеля й відправили копії у Берлін. Англійці для підтримання легенди опублікували прізвище майора у «Таймс» у черговому списку втрат. Незадовго до цієї події преса повідомила про загибель кількох офіцерів, літак яких прямував на Гібралтар й дорогою зазнав катастрофи.

Пізніше начальник штабу генерал Гастінгс Ісмей так описав наслідки вдалої дезінформації німців: «Результат перевершив найсміливіші очікування. Нам удалося розтягнути німецьку оборону по всій лінії фронту в Європі. До того ж із Сицилії противник забрав усі свої бойові кораблі».

Автором операції був юрист, який під час війни служив у британській морській розвідці Юен Монтаг’ю. За ризиковану операцію він отримав військовий Орден Британської імперії.

Нині операції дезінформації набули небаченого раніше масштабу. Результати такої роботи відчуває на собі сучасна Україна. Достатньо згадати історію зі збитим росіянами малайзійським «Боїнгом».

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Timeline