Інформаційне агентство Міністерства оборони України
UA

Трагічна доля Леся Курбаса…

9 Жовтня 2019
Трагічна доля Леся Курбаса…

82 роки тому, 9 жовтня 1937-го, сталінський режим засудив до страти видатного українського режисера, актора, теоретика театру, драматурга, публіциста і перекладача Леся Курбаса.

Наприкінці 1933 року радянські репресивні органи здійснили масштабну серію арештів української інтелігенції. Влада з Кремля не пробачала індивідуальність і безжально вщент руйнувала життя тих, хто насмілювався бути мислячим. Інакшим…

Саме за вказівкою зверху засновник нового українського театру Лесь Курбас змушений був переїхати до Москви. На ту пору — річ нечувана — в нього відібрали звання Народного артиста Республіки і по суті вигнали з заснованого ж ним театру «Березіль».

26 грудня 1933 року Лесь був заарештований та ув’язнений за звинуваченнями в участі у контрреволюційно-терористичній організації. Його вислано на будівництво Біломорсько-Балтійського каналу, на Медвежу Гору, а потім — на Соловки. 9 жовтня 1937-го Курбаса засуджено до страти. 3 листопада 1937 року видатного українця розстріляли в урочищі Сандармох.

…Про нього сьогодні нагадує «Молодий театр» і «Березіль», адже саме він був засновником цих театрів в Україні, про які нині знає кожна освічена людина. Вклад Леся Курбаса у розвиток модерного українського театру прирівнюють до вкладу видатних європейських режисерів, але, на жаль, через сталінський режим реалізувати до кінця свій потенціал у житті йому не вдалося.

Читайте нас в Telegram
Timeline