ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

StopFake ловить кремлівського інформаційного злодія на гарячому – Вікторія Романюк

31 Жовтня 2019
StopFake ловить кремлівського інформаційного злодія на гарячому – Вікторія Романюк

Про перебіг війни наративів проти України та її Збройних Сил, розвінчання фейків російської пропаганди та історію створення найуспішнішого «міністерства захисту» правди у пресцентрі АрміяInform розповіла заступниця головного редактора проєкту StopFake Вікторія Романюк.

Міністерство «захисту правди» від медіа-брехні

– Пані Вікторіє, проєкт, що виник у стінах знаменитої Києво-Могилянки, перевершує всі існуючі досі «фактчекінги». Для України у період війни на Донбасі він став справжнім «міністерством захисту правди». З чого все почалося?

– StopFake виник у 2014-му як наша реакція на тогочасні події в Україні. Офіційно вважаємо день народження нашого сайта 3 березня. Після розстрілу людей 18 лютого на Майдані Київ був паралізований, і ми перебували в ситуації нерозуміння подій. Циркулювало багато неправди, маніпуляцій, фейків за мінімуму офіційних пояснень. Також важко було зрозуміти, що ж насправді відбувалось у Криму. Ми навіть не підозрювали, що попереду внас – війна на Сході України. Колеги з могилянської академії – викладачі й студенти – вирішили створити платформу, де б спростовували медіа-брехню. Що це буде п’ять років роботи, тоді ніхто не думав. Гадали, що все триватиме максимум три місяці: зберемось і допоможемо. Пізніше до проєкту долучилися волонтери, журналісти, ІТ-спеціалісти, небайдужі люди.

Спершу працювали як волонтери. Бракувало потрібних фахівців. Ми шукали методи, способи, підходи, які б дозволяли аналізувати інформаційний простір. Нині працюємо цілком системно. Уже накопичено унікальний матеріал – понад 3 тисячі історій спростування російських фейків. Це важливо, бо маємо архів і бачення динаміки протидії України гібридній агресії.

– З яких основних груп складається ваш проєкт?

– Частина нашої команди щоденно моніторить російські медіа. Нас часто запитують, які інструменти використовуємо? Відповідаю так: існує багато програм, які дозволяють моніторити, здійснювати пошук за тегами, відшукувати певні матеріали, але жодна програма не зробить якісну аналітику. Тільки фахівець може зрозуміти, фейк це чи ні. Оскільки працюємо з дуже специфічними тематиками, зобов’язані бути фахівцями й розумітися на різних питаннях. Так от, сумнівний матеріал чи новини, яких знаходимо безмір, подають на редколегію, де визначають, що беремо до спростування, а що ні. Виявлені маніпуляції формують певні наративи пропаганди.

– Можете навести конкретні приклади?

– У 2017 році проросійські ЗМІ поширили новину, що нібито країни ЄС звинувачують Україну в появі радіонуклідного ізотопу «йод-131» в атмосфері Європи. Російське видання «РІА Новини» пише: «причиною розповсюдження могла бути аварія на одній з українських АЕС, запущених на повну потужність через введений урядом України надзвичайний стан в енергетиці». Свої висновки автори статті конкретними даними не обґрунтовували. Але цікаво те, що російське видання «Оперативна лінія» свій матеріал «Критична ситуація на Южно-Українській АЕС» проілюстрували нібито скріншотом статті з DeutscheWelle – «Катастрофа на Південно-Українській АЕС неминуча». Ми не знайшли цього матеріалу на сайті DeutscheWelleі звернулися до редакції «Німецької хвилі» із запитом. Там відповіли: у них ніколи не було матеріалу під такою назвою! Тобто скріншот, яким проілюстрували матеріал – фальшивка.

Трапляються, щоправда, фейки, які не можемо спростувати чи пояснити, адже вони абсолютно абсурдні. Тоді готуємо короткі пости про них на наших сторінках у соцмережах як приклад безглуздої і брудної пропаганди. Як правило, це інформація цілком алогічна і не потребує детальних роз’яснень.

Одним із критеріїв вибору фейку для спростування й подальшого поширення спростування є його потенційний вплив. У російській пропаганді не буває нічого випадкового, і ми це усвідомлюємо. І поява нової теми є сигналом для всіх нас.

Натепер у команді працює 40 людей. Це – фактчекери, перекладачі, IT-спеціалісти й редактори. На сайті є 13 мовних служб. Важливо, щоб ці фахівці були не просто профі, а добре розумілися на особливостях цільової аудиторії нашої країни й тієї, на мову якої виконується переклад.

Здебільшого тут працюють волонтери. Фінансуємось – це не секрет – за кошти міжнародних донорських організацій і фондів. Зокрема нас підтримали американські й англійські фундації.

– І все ж, як підбираєте персонал?

– Процес формування команди був тривалим. З нами працювали ініціативні колеги-медійники, яким цікаво робити медіаспростування. Також відкрито набирали фактчекерів. Багато людей хочуть навчитися професійного фактчекінгу й верифікації інформації на тренінгах StopFake. Ми активно співпрацюємо з європейськими фактчекінговими організаціями.

 

Топ-5 фейків на військову тематику

– Чи є у вас державна підтримка?

– Фінансово нас не підтримує уряд України. Для нас це принципово. Нам надзвичайно важливо зберігати незалежність і довіру людей. Так відкидаємо звинувачення у тім, що теж займаємось пропагандою. Щоправда, радо співпрацюємо з державою, допомагаємо на рівні консультацій, робимо розсилки матеріалів, подаємо сигнали у МЗС про небезпечну інформацію.

– Чи можете назвати топ-5 фейківна військову тематику?

– Звісно, адже російські фейки про ЗС України – надзвичайно «благодатне» поле для фактчекера. Тут Кремль залучає чи не найбільше сил. Наведу кілька прикладів.

15 жовтня 2014 року на сайті politnavigator.net з’явилася новина про те, що нібито «до Харкова прибули бойові негри-найманці». Приводом для новини стало відео, на якому «зафіксовані темношкірі чоловіки в камуфляжі біля мікроавтобусів» у Харкові. Нібито два десятки темношкірих прибули в Україну допомагати нашим військовим. Автор написав: «Ось вони – бойові негри. Хто воює на Україні з боку української армії». Насправді у згаданий в матеріалі час у Харків справді приїздила група молодих нігерійців, але не військових, а технічних фахівців, які проходили практику на одному з підприємств міста. Проте ця історія започаткувала міф, що в Україні воюють африканці.

Ще один «шедевр»: нібито українці воюють на боці ІДІЛу Сирії. Тут варто згадати фейк, який поширили видання «Зірка», Лента.ру, Вести, буцімто сирійські війська взяли штурмом табір «українських бойовиків Ісламської Держави». Доказом слугувало відео, яке активно ширили у російськомовному сегменті Інтернету. Там видно, як якісь люди зі зброєю, що розмовляють арабською, проникають у приміщення, де знаходять залишені зброю, сигарети Parliamentіз написом на коробці «Куріння вбиває» (російською), російську газету зі сканвордами. Аще – прапор України на стіні. Відео закінчувалося сценою перестрілки з противником. Але з обстановки у приміщенні й з розмов героїв відео нічого не вказує ні на назву організації, ні на локацію подій. Також у приміщенні нічого не говорить про те, що його власники належать до ІДІЛ, і тим паче до України. Єдиний елемент, навколо якого і розгорнувся сюжет постановки – український прапор. Для спростування фейку ми зверталися до дослідників близькосхідних конфліктів, а також ветеранів і військових. Висновок – відео режисоване, зняте за участю сирійців – про що свідчить акцент людей, які говорять. Зазначу, що війна в Сирії є не тільки предметом внутрішньої пропаганди в Росії. Кремль активно проводив проросійську пропаганду серед сирійців аби зміцнити свої позиції в регіоні.

А участь України в діяльності так званої Ісламської Держави – одна з тем російської пропаганди.

У 2017-муінформресурси так званої ДНР поширили фейк, що нібито в українській армії з’явилася чума. Представник бойовиків Едуард Басурін, який став першоджерелом «новини», заявив: маріупольські лікарні переповнені нашими вояками. Брехню поширили РЕН ТВ, «Комсомольська правда», ДНР 24, Life.ru, ТРК «Звезда», Rusnext.ru, Російська весна і багато інших. Тоді цю інформацію спростували військові та представники Мінохоронздоров’я, які заявили, що ситуація лишається під контролем. «Показники на підконтрольних територіях у Донецькій і Луганській областях у межах загальнодержавних».

Тему фашизму в російських ЗМІ часто пов’язують зі спробами дискредитувати наших військових. Загадаємо фейк від телеканалу RT, який «проаналізував» нагородну систему в Україні і зробив висновок, що більшість наших нагород подібні на знаки кайзерівської Німеччини чи нагороди Третього рейху, або копіюють нагороди УПА, УНР. І це перекручування інформації, пропаганда й незнання історії. RT у матеріалі говорить, що «наслідувати німецький стиль Міноборони України не звикати». Так, журналісти показують, що нагородний знак «Учасник АТО» «схожий на ювілейні монети, випущені кайзерівської Німеччиною в 1913 році». Бо на обох – птах, що тримає в пазурах змію. Але вони не згадали про те, що птах (найчастіше орел), який бореться зі змією, є символом боротьби добра зі злом. І дуже часто зустрічається. Наприклад, на гербах Мексики, або того ж російського П’ятигорська!

Варто згадати фейк, який поширювали на російських сайтах із відео, на якому нібито «українські військові закопали живого ополченця». Телеканал Міноборони РФ «Звезда» повідомив: «у мережі з’явився відеоролик, на якому невідомі люди в масках і камуфляжі, ймовірно, стратять в одного з ополченців ЛНР або ДНР на території України».

Проаналізувавши відео, дійшли висновку: воно постановочне. На це вказував монтаж, який дуже легко виявити, а також очевидною є невдала режисура. Немає жодних підстав припускати, що люди, які знімаються у цьому відео, мають стосунок до Збройних Сил України – ні форми, ні загальноприйнятих знаків розрізнення немає.

«Рано чи пізно ми розпочнемо законодавче врегулювання поширення неправдивої інформації»

– Отже, ці «творці» не дуже переймалися «чистотою» роботи?

– Так. Вочевидь, що в цьому випадку головним був ефект шоку в аудиторії. Фейки загалом не розраховані на логічне пояснення. Справити враження, залякати, емоційно вплинути – ось їхнє провідне завдання. І дуже важко переконати людину, що все це вигадка та змусити прийняти правду. Щоб ви розуміли, скріншоти цього відео поширили британське видання TheDailyMail й іранський телеканал PRESS TV!

Слід зазначити, що закопувати людей живцем – один із поширених прийомів психологічного тиску, який використовують підтримувані Росією бойовики на території ОРДЛО. Так, у 2014 році скандально відомий журналіст RT Грем Філліпс знявся в постановочному відео, де його так само навмисно «закопують» у землю.

Ваша робота є маленькою краплинкою правди у морі дезінформації… Чи не засмучує це вашу команду?

– Ми розглядаємо нашу діяльність з позиції того, що мусимо це робити. Якщо не відстоювати правду, побудовану на фактах і доказах, тоді в нашої аудиторії не буде альтернативи тотальній брехні, яку транслює Росія.

У 2015-му я була на конференції в ОБСЄ. Після мого виступу в промові до мене звернувся головний редактор телеканалу «Звезда» Максим Дадонов. Він тримав у руках чималу пачку роздрукованих матеріалів з нашого сайта. Тоді я зрозуміла:попри те, що пропагандистська машина РФ надзвичайно потужна і в неї вкладають велетенські кошти, непорівнянні з тим, що йде на підтримку українського інформпростору, наша робота їм дошкулює. Зауважте, за мізерних витратах. Водночас слід пам’ятати: ми у стані інформаційної війни. І це не якісь метафоричні речі, а реальні процеси – такі ж, як і ті, що відбуваються на полі бою.

– Нині йде справа до позбавлення ліценції телеканалу NEWSONE. Яка ваша думка з цього питання?

– Якщо медіа не працює в межах професійних стандартів, воно, на моє переконання, не є медіа. Це інструмент пропаганди. І відповідно, якщо ця пропаганда несе негативні наслідки, створює загрози національним інтересам України, слід вчиняти адекватну протидію. Наприклад, позбавляти ліцензії. Інша справа, як і якими засобами це робити, щоб не припускатися порушення свободи слова.

У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про введення кримінальної відповідальності за фейки. Чи є це вирішенням проблеми?

– Рано чи пізно ми розпочнемо законодавче врегулювання поширення неправдивої інформації. Як відомо, у Франції й Німеччині вже діють такі законопроєкти. На сайті StopFake ми аналізуємо світовий законодавчий досвід у формі публікацій. Рекомендую ознайомитись з ними.

У світі обговорюють інструменти боротьби з фейками. Але скільки б не створювали технологій, слід укорінювати зміни на рівні сприйняття аудиторією інформаційних процесів. Варто усвідомити, що медіа – штучна реальність, яку хтось творить, і це не завжди добра та чесна людина, а її меседжі не завжди правдиві. І тут без глобальної медіа-освіти не обійдемося.

Однак реальність така: більшість людей не занурюються в процес утворення інформації, не розуміють суті соціальних мереж, є сліпими користувачами, які потрапляють в інформаційні пастки. А Росія все краще відточує мистецтво фейків. Її неправда урізноманітнюється за тематикою, підходами і кожен наратив призначений для конкретної цільової аудиторії.

– Чи відслідкували ви, як поводилися російські ЗМІ під час погодження Україною формули Штайнмаєра?

– Висвітлення питання «формули Штайнмаєра» відбувалось досить цікаво. На жаль, українська влада припустилася комунікаційної помилки. Її суть у тім, що саме російські ЗМІ отримали можливість першими поширити інформацію, розставляючи свої акценти в цій темі. І заповнили інформпростір маніпулятивними, лякливими, а іноді й принизливими для нас повідомленнями. У комунікації є закон – неможна створювати інформаційний вакуум, бо він швидко заповниться чужою інформацією, вплив якої змінити важко.

І поки в українському інформполі намагались зорієнтуватися, що ж справді відбувається, росіяни випускали такі програми, як ток-шоу Ольги Скабеєвої «60 хвилин», в якому вона спільно з ватажками ОРДЛО висміювала українців і наших військових, говорячи про поразку та капітуляцію. Власне, саме ця тема й найбільше вразила українців.

– Чи змінилась ситуація з інформуванням світу про події в Україні?

– Я часто буваю за кордоном, спілкуюсь з іноземцями, які говорять, що всю інформацію, яку вони знають про Україну, отримують від RussiaToday. Іншого джерела у них часто немає. Російські бюджети на медіа просто колосальні. Згідно з проєктом бюджету на 2020-й, федеральні ЗМІ отримають наступного року 1,3 мільярда євро. Це значно більше порівнянно з поточною сумою, яка сягає майже 1 мільярда.

Найбільшу частину грошей отримають телеканали Росія 24, «Перший російський канал», НТВ, RussiaToday та Міжнародний мовник «Спутнік». Це найголовніші пропагандистські джерела. Отже, боротьба в інформпросторі лише посилюватиметься.

Тому маємо відстоювати правду, розуміти всі можливі небезпеки й не боятися озвучувати справжні факти. Чим, власне,і займається наша команда,спростовуючи фейк-новини українською таанглійською. Маємо низку інформаційних медіапартнерів, які допомагають ширити наші тексти, аудіо й відео – це UA:Суспільне, Громадське Радіо, Радіо Свобода, KyivPost та інші.

Записала Наталія Ткачук, АрміяInform

Читайте нас в Telegram
Новини