ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

10 жовтня 1943-го засновано орден Богдана Хмельницького

10 Жовтня 2019
10 жовтня 1943-го засновано орден Богдана Хмельницького

Майже всі бойові нагороди СРСР часів Другої світової війни носили імена відомих російських діячів. Єдиний виняток зробили для українського гетьмана Богдана Хмельницького, а на самому ордені його імені — напис українською мовою.

Орден Богдана Хмельницького — єдина радянська нагорода, що носить ім’я неросійського діяча. До того ж орден Богдана Хмельницького — єдиний у нагородній системі СРСР, на знаку якого напис зроблено українською. Й не лише напис, а й оздоблення знака ордена, в якому використані мотиви українського національного декору. Є тут і зображення козацької булави та портрет гетьмана. Автором знака став відомий український художник-графік О. Пащенко.

Інша особливість цієї відзнаки: вручали її не лише полководцям, а й рядовим бійцям і партизанам. Орден засновано 10 жовтня 1943 року, коли Червона армія готувалася до відвоювання України, він мав три ступені. Фактично ним нагороджували здебільшого військовиків зі складу чотирьох Українських фронтів. Орден не мав варіанта з підвісною колодкою, а завжди виготовлявся із штифтом.

Вважається, що ідея розробки ордена Богдана Хмельницького належить видатному діячеві української культури Олександрові Довженку. Пропозицію створити цей орден підтримав Микита Хрущов і керівництво СРСР.

Уже в незалежній Україні орден Богдана Хмельницького відновили, але в сучасному вигляді. У 1995-му він був установлений для нагородження громадян України за особливі заслуги в захисті державного суверенітету, територіальної цілісності, у зміцненні обороноздатності та безпеки України, а також для іноземних громадян та осіб без громадянства за заслуги перед Українською державою.

Підготувала Наталія ТКАЧУК

Читайте нас в Telegram
Timeline