Інформаційне агентство Міністерства оборони України
UA

Під прицілом мисливської рушниці доводиться перебувати працівникам військового комісаріату під час розшуку призовників

13 Серпня 2019
Під прицілом мисливської рушниці доводиться перебувати працівникам військового комісаріату під час розшуку призовників

Рейди «мобільних груп» як вимушений крок

Восени 2018-го уманський міський об’єднаний військовий комісаріат призвав до війська 50 юнаків. Весною цього року план зріс на 10 призовників. І військкомат виконав його.

– Лише працівники комісаріату знають, якою ціною дається виконання плану, — зітхає начальник відділення комплектування та призову майор Віктор Болгаров. – За повістками прибувають здебільшого ті юнаки, які стовідсотково впевнені, що через різні причини їх не призвуть. Усіх інших змушені відловлювати у прямому сенсі цього слова.

За підсумками торішньої осінньої кампанії за ухилення від служби в армії відкрито три кримінальні провадження, але їхній розгляд у суді завис через дефіцит… суддів.

В уманському військкоматі на період призовної кампанії змушені були створити мобільну групу з двох-трьох працівників і представника поліції. Правоохоронця залучають лише для того, щоб убезпечити учасників рейду. Розшук призовників з метою вручення повістки проводять за місцем роботи, проживання, відпочинку тощо. Після зустрічі з представниками мобільної групи і усвідомлення наслідків ухилення від служби хлопці зазвичай самі йдуть до військкомату для проходження медичної комісії.

Інколи рейди мобільної групи бувають украй небезпечними. За словами майора Болгарова, в одному з сіл Уманського району мати призовника зустріла представників військкомату з мисливською рушницею, заборонивши їм навіть підходити до хвіртки, щоб поспілкуватися.

Хворий чи «косить»

Якщо юнака знайшли, вручили йому повістку і він прибув до військкомату, це ще не означає, що його обов’язково призвуть. Чимало батьків завчасно готуються до проходження їхнім сином медкомісії, «рихтуючи» за допомогою знайомих лікарів історію хвороби свого чада.

– Мушу визнати: є чимало молодих хлопців, які симулюють хворобу, – зазначила голова військово-лікарської комісії Марія Пищик. – Здебільшого симулянти використовують завчені фрази: «болить усередині» або «колька у боці». Кількома запитаннями досвідченому лікарю неважко з’ясувати, чи юнак справді має проблеми зі здоров’ям чи «косить».

Вислухавши скарги призовника, лікар призначає обстеження, яке потребує часу, інколи у стаціонарі. Так юнакам удається ухилитися від поточного призову і розраховувати на вдалий для себе результат під час наступної кампанії.

За словами Марії Анатоліївни, стан здоров’я молодих уманчан із року в рік погіршується. Характерними є захворювання на сколіози, плоскостопість, рідше — хвороби серця й ознаки гіпертонії.

Рецепти від ухилення

На переконання майора Віктора Болгарова, штрафи від 85 до 255 грн за порушення призовниками правил військового обліку, неявка їх на виклик до військкомату без поважних причин ситуацію з призовом не покращать. Слід суттєво збільшити суму штрафу, вважає офіцер.

Велику надію в уманському військкоматі, як і в інших, покладають на єдиний державний реєстр військовозобов’язаних, який має запрацювати наступного року. До нього внесуть дані про всіх військовозобов’язаних українців віком від 18 до 60 років. Первинну інформацію для реєстру надасть Центральна виборча комісія. Прикордонна служба повідомлятиме про перетин військовозобов’язаними державного кордону (водночас відстежуватиме виїзди за кордон і 17-річних юнаків), а податкові органи — про джерела доходу й місце проживання. Безпосереднім наповненням реєстру займатимуться військкомати.

– Єдиний реєстр не лише поліпшить контроль за переміщенням призовників, а й не дасть змоги недобросовісним працівникам військкоматів заробляти на хабарах від ухильників, – зазначив майор Віктор Болгаров. – А ще він дасть змогу ретельніше підходити до формування бригад Збройних Сил.

Нагадаємо, що з початку 2019 року в Україні обліковано 342 кримінальні провадження щодо ухилення від призову на строкову військову службу.

Довідково: В Україні обліковано 342 кримінальні провадження щодо ухилення від призову на строкову військову службу

Стежте за нами в Instagram
Актуально, Новини