Інформаційне агентство Міністерства оборони України
UA

(Не) дружити з Росією. Що вигідно Європі?

19 Серпня 2019
(Не) дружити з Росією. Що вигідно Європі?

Днями заступник міністра закордонних справ Польщі Мартін Пшидач в інтерв’ю Reuters зробив заяву, в якій застеріг країни Європейського Союзу від подальшого зближення з Росією, бо це може допомогти їй уникнути покарання за агресію щодо України.

АрміяInform cпробувала розібратися, чи має рацію посадовець.

Небезпечний прецедент

– Схоже, окремі європейські лідери не усвідомлюють, що їхня діяльність сприймається як спроба розморозити відносини, і якщо це так, то їхня політика вводить в оману, – зазначив Пшидач.

Заступник міністра висловив занепокоєння, що деякі країни стають більш дружніми до Кремля, попри жорстокі розгони мітингів опозиції у центрі Москви:

– Поліпшення взаємин з Росією може сигналізувати Кремлю про те, що Європа не засуджує анексію Криму в 2014 році. Тим самим народжується небезпечний прецедент… Немає жодних підстав запрошувати російських лідерів на різні вечірки чи танці. Вже вжито заходів, щоб спонукати Росію відмовитися від агресивної політики на Сході Європи. Але вона не зробила навіть пів кроку назад.

Не дивно, що заяву зробив представник польського МЗС. Варшава завжди була активним захисником інтересів України в ЄС. Нещодавнім підтвердженням підтримки стало засудження Польщею рішення ПАРЄ про повернення російської делегації у свій склад і осуд ініціативи Кремля про видачу паспортів на окупованому Донбасі.

Танці з Путіним

Фраза Пшидача про запрошення лідерів Росії на танці й вечірки невипадкова. Мова про сумнозвісне запрошення президента РФ на весілля міністра закордонних справ Австрії Карін Кнайсль. Вона отримала посаду завдяки крайній правій партії, що тримається відверто проросійської позиції і закликає до скасування санкцій ЄС проти Росії.

На шлюбній церемонії були присутні глава австрійського уряду Себастьян Курц, віцеканцлер Гайнц-Крістіан Штрахе та президент Австрії Александер Ван дер Беллен. Але австрійське МЗС назвало приїзд російського президента на врочистості «особистим візитом на приватне свято, з якого не слід робити висновок про зміну зовнішньополітичної позиції Австрії».

Австрійський експерт з питань Росії Ґергард Манґотт про подію відгукнувся так:

– Візит розпалює підозри, що Австрія є троянським конем Росії в ЄС.

Він наголосив: для Путіна це запрошення – можливість продемонструвати, що він не ізольований, натомість його товариства на особистому рівні шукають в країнах ЄС. Манґотт виключив близькі особисті стосунки Кнайссль та Путіна як мотив для запрошення та назвав його «вкрай дивним» для дипломатичної практики.

Угорські «друзі»

Але якби ж справа обмежувалася випадком з весіллям. Прихильники Росії є не тільки в Австрії. Ще один приклад – Угорщина.

Вона блокувала проведення засідань Комісії Україна-НАТО, заявляючи про нібито порушення прав угорців, які живуть в Україні. І все це через положення закону про освіту, яким визначено, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова.

Києву навіть довелося звернутися до Парламентської асамблеї НАТО із закликом вплинути на Угорщину, яка, використовуючи членство в Альянсі, блокує євроатлантичні прагнення України.

Звісно, все це тільки на руку Росії, яка багато сил витрачає саме на перешкоджання вступу України до Альянсу.

Додамо лише, що прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявляв, що санкції Євросоюзу проти Росії завдають шкоди відносинам Москви і Будапешта.

65 мільйонів доларів не пахнуть

Окрім Австрії та Угорщини, на жаль, доведеться згадати ще й Італію. З липня прокуратура Мілана розслідувала, чи давала Росія гроші місцевій партії «Ліга». Її лідер – заступник прем’єр-міністра Італії Маттео Сальвіні заявляв, що представники його країни виступатимуть проти продовження дії санкцій Євросоюзу щодо Росії.

Згадуване розслідування почалося після того, як видання BuzzFeed опублікувало матеріал про переговори між представниками «Ліги» і високопоставленими росіянами.

10 липня видання повідомило: партія Маттео Сальвіні вела переговори з представниками Кремля. Журналісти Buzzfeed посилаються на аудіозапис зустрічі італійців із росіянами в Москві. Переговори нібито стосувалися оформлення поставок нафти таким чином, щоб партія отримала близько 65 мільйонів доларів.

Окрім підтримки Росії у деяких країнах ЄС, на офіційному рівні з`являється інформація про проросійські настрої і в пересічних європейців. Підтвердження тому – нещодавній випадок із українськими туристами в одному з готелів Іспанії, де адміністрація не захотіла прибрати прапор Росії, розвішений у ресторані закладу.

Отже, Росія не збирається відступати на жодному з європейських фронтів: дипломатичному, інформаційному, економічному. Бо останні 5 років вона хоче одного – позбавитися санкцій ЄС. Про що й каже польський дипломат.

Фото: Kyiv Security Forum

Blogger pool