ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Чи матимуть змогу важкопоранені бійці лікуватися за кордоном?

20 Серпня 2019
Чи матимуть змогу важкопоранені бійці лікуватися за кордоном?

Нещодавно у вітчизняних ЗМІ з’явилася інформація про те, що з січня 2019-го кілька українських важкопоранених військовиків не можуть поїхати на лікування в США за програмою американського уряду військової допомоги Україні. Через колізії в українському законодавстві бійці можуть залишитися без реабілітаційної допомоги.

До Америки з надією

У січні 2019 року в рамках реабілітаційної програми Secretarial Designee Program» (SECDES) до України прибула група медичних фахівців американських Сухопутних військ задля проведення попереднього оцінювання стану поранених військовослужбовців і можливого їхнього переведення на лікування у медичні заклади США.

За результатами такого обстеження, Відділ міжнародного співробітництва при Посольстві США в Україні повідомив, що за програмою SECDES відібрано 10 пацієнтів, яких можна відправити на лікування в США, у разі, якщо українська сторона візьме на себе покриття немедичних витрат для згаданих поранених звитяжців!

Для українських солдатів є два способи потрапити на лікування до Америки. Перший – завдяки допомозі волонтерів. Разом із громадськими організаціями у США й Україні діаспора послідовно здійснює таку підтримку. І вже 15 українських військових змогли пройти курс реабілітації в приватних американських шпиталях.

Другий спосіб – за кошти Міноборони США, виділені для військової підтримки України. У 2019-му цей бюджет становить 250 мільйонів доларів. Для лікування бійців створили програму «Ukrainian Wounded Warrior» (Український поранений воїн) і у 2015 році в США за нею вже лікували наших військових. Найкраще медичне забезпечення та досвід американських лікарів дозволяють багатьом бійцям «стати на ноги». Але вони так і не поїхали…

За рахунок держави – лише переліт

Каменем спотикання стало фінансове питання: хто оплатить немедичні витрати? АрміяInform звернулася за роз’ясненням до першого заступника начальника Головного військово-медичного управління Міноборони Андрія Галушки. «Попри виділені американцями на лікування кошти, немедичні витрати має взяти на себе Україна. До них входить транспортування, оформлення візи, проживання, добові, непередбачувані витрати, а також витрати на супроводжуючих осіб і в разі потреби – перекладачів. У 2015 році ці витрати фінансувала українська діаспора у США та волонтери. Цього року оплатити мала Україна. Та використати кошти на ці потреби з держбюджету не дозволяє українське законодавство»,  – пояснив Андрій Миколайович.

Вітчизняне законодавство визначає чіткий порядок залучення і витрат державних коштів на лікування за кордоном громадян України. «Згідно зі статтею 11 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей», направлення їх на лікування здійснюється в загальному порядку. Мінохоронздоров’я за бюджетною програмою КПКВ 2301360 «Лікування громадян України за кордоном» здійснює витрати, які включають вартість лікування та проїзду хворого і супроводжуючої особи». Тобто український закон за рахунок бюджету дозволяє покрити з немедичних витрат лише переліт. Усе інше – не передбачено», – говорить Андрій Галушка.

Потрібні зміни до закону

Чи може у цьому випадку Міністерство оборони використати для покриття немедичних витрат американські кошти? За словами посла України у США Валерія Чалого, у 2017 році в Конгресі США, за активної підтримки організації українсько-американських ветеранів, ухвалили доповнення до закону про національну оборону, яке дозволяє використовувати для цього фонди американського оборонного бюджету. Згідно з поправкою, Україна може використати американські гроші на «лікування поранених українських солдатів у Сполучених Штатах у медичних установах, включаючи транспортування, проживання, харчування й іншу відповідну немедичну допомогу у зв’язку з таким лікуванням».

Однак, наголошує Валерій Чалий, Україна зможе використати американські кошти лише тоді, коли цього року покриє немедичні витрати сама. Для цього слід внести відповідні зміни у законодавство.

Як вирішити проблему?

За словами представників Міноборони та посольства України в США, це можна зробити в два етапи. Спершу, внести поправки до чинного законодавства й дозволити Україні покривати немедичні витрати зі свого бюджету.

За підрахунками організації українсько-американських ветеранів, перебування одного пораненого солдата у США впродовж року коштує приблизно 53 700 доларів, плюс 800 доларів на переліт в обидва боки. Це порівняно невеликі гроші в обсязі загального лікування, яке може сягати і 800 тисяч доларів. Якщо такі кошти виділять, уже наступного року їх можна буде використати з оборонного бюджету США. Це – другий етап.

Зараз у американському Конгресі готують звернення до Володимира Зеленського з проханням посприяти вирішенню питання. Очікується, що його мають передати українському Президентові під час його візиту до Білого дому.

Фото: Дмитро Юрченко

Кореспондент АрміяInform
Стежте за нами в Instagram
Актуально, Соціальний захист