ТЕМИ
#СОЦЗАХИСТ #СПОРТ #РАШАБУМ #ЛАЙФХАКИ #ООС #КОРУПЦІЯ #ІНФОГРАФІКА

Інспектори довіри

6 Липня 2019
Інспектори довіри

Невеличке опитування цивільних людей із мого оточення показало, що значна їхня частина відкривала «Вікіпедію», щоб дізнатися, що таке верифікація. Дехто згадував нещодавню гучну інформацію, озвучену вітчизняними верифікаторами, про 80 тисяч російських військових на кордоні з Україною. Останні – мають рацію. Адже у червні очільник Управління верифікації Генштабу ЗСУ полковник Андрій Гудзь заявив, що Росія утримує вздовж нашого держкордону, в окупованих частинах Донецької і Луганської областей та в Криму близько 82 тисяч військових. І це угруповання зростає.

АрміяInform вирішила дати читачам зрозумілі пояснення, чим важлива наразі верифікація. По допомогу звернулися до полковника Андрія Гудзя.

Наслідок протистояння ворожих воєнно-політичних систем

За його словами, верифікація почалася, коли два ворожі військово-політичні блоки – Варшавського договору й НАТО – таки вирішили частково роззброїтись і знищити велику кількість важкого озброєння: бронетехніки, бойових літаків, ударних вертольотів, артилерійських систем калібром від 100-мм, включно з реактивними системами залпового вогню й мінометами. Саме для контролю процесу знищення створили структури верифікації.

– Для реалізації низки угод, зокрема «Договору про звичайні збройні сили в Європі», відбулися скорочення озброєнь. Потім тривали процедури підтвердження даних. А далі запрацював режим раптових перевірок перебування техніки в конкретних військових частинах. Україна, як і інші держави-учасниці, офіційно повідомляє координати місць, де постійно розміщено або може перебувати ОВТ, яке обмежує «Договір про звичайні збройні сили в Європі». Тобто пункти постійної дислокації військових частин, ремонтні заводи. Саме в ці місця приїздять іноземні інспекційні групи з перевірками наданої українською стороною інформації. Її реальна перевірка і є верифікацією, – пояснив офіцер.

Згаданий «Договір про звичайні збройні сили в Європі» тримається на трьох складниках. Перший – обмін інформацією між країнами про стан збройних сил, кількість техніки та її розташування. Другий – верифікаційна діяльність, що передбачає неможливість відмовити інспекторам з іншої країни. Третій – переговорний процес, який відбувається у Відні в межах робочих органів ОБСЄ. Участь у засіданнях беруть дипломати від постійних представництв держав-учасниць цієї організації та військові експерти, які спеціально приїжджають для обговорення реалізації договорів і угод у сфері контролю над звичайними озброєннями.

Свого часу планувалося часткове роззброєння п’яти основних категорій наступальних озброєнь, щоб унеможливити загрозу раптового нападу.

До речі, від 1992 року Україна – активна учасниця створення і розвитку світової системи безпеки, найважливіший елемент якої – контроль над озброєнням. Єдиним органом, що забезпечує відповідні міжнародні зобов’язання нашої держави, є верифікаційні структури.

95 % українських верифікаторів виконували завдання на сході України

Важливий момент – верифікаційні структури ГШ ЗСУ беруть участь у реалізації Мінських домовленостей.

У липні 2017-го у складі штабу АТО створено групу верифікації, завдання якої – перевірки готовності районів і місць відведення озброєння й військової техніки, надання допомоги командирам у підготовці до супроводження патрулів СММ ОБСЄ.

Від початку ООС у складі Об’єднаного командного пункту ОС функціонує відділ верифікації. 95 % офіцерів-верифікаторів неодноразово виконували завдання на сході нашої держави.

2016-го в Женеві засідала Спеціальна контрольна комісія за Договором між СРСР і США про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності (РМСД). Делегація України, до складу якої ввійшли представники Управління верифікації, загострила питання порушення РФ згаданого договору шляхом удосконалення характеристик ракет «Іскандер». Зрештою заяву України підтримали США, як держава-підписант зазначеного документа.

Незважаючи на відносно невелику кількість особового складу (67 осіб), верифікаційні структури ЗСУ й надалі забезпечуватимуть виконання Україною міжнародних зобов’язань у галузі контролю над озброєнням.

У червні вітчизняні верифікатори відзначили 27-му річницю діяльності. АрміяInform приєднується до привітань і бажає їм натхнення, бадьорого настрою й міцного армійського здоров’я!

Кореспондент АрміяInform
Читайте нас в Telegram
Лонгрід, Новини